معرفی وبلاگ
ره بهشت خود دشوار نیست***تو خود گویی که دشوار چیست
آرشیو
طراح قالب
Tebyan

لـوازم هـمـيـشـگـي يـك سربـاز . . .


مـهري بـراي بـنـدگـي يـزدان پـاك

چـفـيـه اي بـراي نـشـان داد اعـتـقـاد قـلـبي

و پـلاكـي خـالـي بـراي سربازي بي نـام و نـشان

برچسب ها :

*امام جواد (ع) : كسي كه به سخن گوينده‌اي گوش فرا دارد با اين عمل وي را بندگي كرده است. اگر گوينده سخن از خدا مي‌گويد او خدا را بندگي كرده و اگر ناطق ( سخن گو ) از زبان شيطان و افكار شيطاني سخن مي‌گويد ، شيطان را بندگي نموده است. الحديث جلد 2 صفحه 129

* امام جواد (ع) : از رفاقت با شرور بپرهيزيد كه مانند شمشير ظاهري خوب و اثري بد دارد . الحديث جلد 3 صفحه 234

*امام جواد (ع) : مباش در آشكارا دوست خدا و در پنهاني دشمن خدا { كه در حضور مردم عبادت كني و در هنگام خلوت و تنها بودن معصيت كني }. انوارالبهيه صفحه291

* امام جواد (ع) فرمودند : هر كس در كارى حضور داشته باشد ولى آن را ناپسند دارد مانند كسى است كه در آن كار حضور نداشته است و هر كس در كارى حضور نداشته باشد ولى به آن كار رضايت دهد مانند كسى است كه خود در آن كار حضور [و شركت‏] نموده است‏. تحف العقول-ترجمه حسن زاده، صفحه 826

 

برچسب ها :
خدايا
يکشنبه بیست و نهم 2 1392

تو حكيمي تو عظيمي تو كريمي تو رحيمي
تو نماينده‌ي فضلي تو سزاوار ثنايي...

ملكا ذكر تو گويم كه تو پاكي و خدايي
نروم جز به همان ره كه توام راه نمايي

بري از رنج و گدازي بري از درد و نيازي
بري از بيم و اميدي بري از چون و چرايي

همه درگاه تو جوييم همه از فضل تو پوييم
همه توحيد تو گوييم كه به توحيد سزايي

 

 

 

برچسب ها :
زن و مرد
شنبه بیست و هشتم 2 1392

باري تعالي زن را ريحانه خلق كرد و مرد را عماد. زن را گلي براي مرد و مرد را ساقه‌اي براي زن آفريد. زن به مرد جلال و شكوه بخشيد و مرد به زن راست‌قامتي و ايستادگي؛ و هر دو مايه‌ي آرامش هم شدند. زن رنگ شد و عطر شد تا مرد خواستني و ديدني شود و مرد خار شد و ريشه شد تا زن از گزند باد و بيد در امان باشد. زن جلوه‌ي احساس شد و مرد نماد اقتدار.

آنچه كه از موهبت حيا و عفت و حجب در كاسه‌ي دل زن ريخته شد بيش از مرد بود. به درون رگ مرد نيز رشك و تعصب و غيرت تزريق شد. محبت، عشق، دلدادگي، وفاداري، زيبادوستي و پاكدامني نيز بين هر دو نيمه وجود بشر به يكسان تقسيم شد.

زن در كلاس صبر و ناز و انتظار شاگرد اول شد و مرد در كلاس تمنّا و نياز و تلاش براي وصال. زن آموخت كه چگونه دل بربايد و مرد آموخت كه چگونه دل به دست آرد. بشر موجود شريفي بود. رشد و تربيت اين شرافت به زن سپرده شد و صيانت و حمايت از آن به مرد. انسان معصوم بود. عصمت در درون زن رشد يافت و مرد نگهبان خدا براي حفظ اين معصوميت گماشته شد. ..

پس از خلق بشر، هر آنچه كه رحمان آفريد از جنس محبت بود. از جنس عشق، از جنس زيبايي. آدمي آموخت كه نيم خود را با اين محبت و مهر مي‌تواند به نيم ديگر پيوند زند. بشر فهميد كه كمال از جنس مهرباني است و كامل بودن جز با عشق حاصل نمي‌شود.

اما مرد عصيانگر بود و سركش. نگاه به هر سو داشت و ميل به كشف و ادارك. پس حجاب چشم بر او واجب شد تا نگاهش فقط به سوي محبوب خود باشد.
زن نيز چون لطيف بود و زيبا، ميل به خودآرايي و نمايانگري داشت. پس حجاب تن بر او واجب شد تا گرفتار تبرج نشود. اين شد كه خداوند اول بار حجاب چشم را به سوي مرد نازل كرد و سپس حجاب تن را براي زن آفريد..

pakdide.parsiblog.comبرچسب ها :
شتابزدگى
شنبه بیست و هشتم 2 1392

رسول اكرم صلى الله عليه و آله : مردم را، در حقيقت، شتابزدگى به هلاكت انداخته است، اگر مردم، از شتابزدگى به‏ دور بودند، هيچ كس هلاك نمى‏شد.

(محاسن، ج 1، ص 340، ح 697)

برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 171170
تعداد نوشته ها : 428
تعداد نظرات : 46

پیج رنک گوگل
Rss